رایا صنعت: خط تولید شیره خرما

شیره خرما (عصاره غلیظ ‌شده خرما) یکی از سالم‌ترین و مفیدترین عصاره‌های فرآوری شده در دنیاست که جایگزین مناسبی برای انواع مواد شیرین کننده تصفیه شده می باشد. از طرفی این ماده ارزش غذایی بسیار بالایی نیز دارد حاوی فسفر و آهن است که مصرف آن در وعده‌ی صبحانه باعث فعال شدن سلول‌های عصبی و در ضمن مانع ایجاد کم خونی در افراد می‌شود. شیره خرما، تسکین دهنده‌ی دردهای رماتیسمی و امراض شریانی و وریدی هستند.

شیره خرما مایع غلیظ دارای بریکس حداقل 67 درصد که در نتیجه استخراج کلیه مواد محلول موجود در خرما طی چند مرحله بعد از شستشو و پاک سازی کامل با استفاده از دستگاه‌های تولیدی رایا صنعت تحت فشار و حرارت دهی مناسب در خط تولید طراحی شده توسط این گروه صنعتی حاصل می‌شود.


ماشین آلات مورد نیاز خط تولید شیره خرما عبارتند از:

 • دستگاه شستشو و بالابر (الواتور)
  خرما پس از سورت و غربالگری در این دستگاه شستشو می شود سپس توسط نوار نقاله آبگیری و به سمت دستگاه پخت اولیه (پری هیتر) هدایت می شود.
 • دستگاه پخت اولیه (پری هیتر)
  در این دستگاه خرما و با ترکیب آب داغ و مواد لازم مخلوط و حرارت دهی می شود تا زمانی که خرما به حد پخت مطلوبی برسد.
 • دستگاه هسته گیر
  محلول خارج شده از دستگاه پری هیتر وارد دستگاه هسته گیری می شود هسته ها و قسمت های سخت موجود در خرما از آن جدا شود.
 • فیلتر پرس
  در این دستگاه ذرات جامد کوچک باقیمانده از دستگاه هسته گیر از شربت جدا می شود و در نتیجه یک شربت صاف و زلال حاصل می شود.
 • دستگاه تغلیظ کننده
  در این قسمت شربت درون دستگاه تحت کنترل حرارت داده می شود تا غلظت محلول افزایش یابد لازم به ذکر است که این عمل در خلاء نسبی انجام شده تا از سوختگی شربت جلوگیری شود.
 • دستگاه پاستوریزه
  جهت مصرف شیره در مصارف خانگی و نیز به منظور جلوگیری از فساد و ماندگاری بالا شیره بدست آمده توسط این دستگاه پاستوریزه می شود.
 • دستگاه های تکمیلی
  مخازن ذخیره، دستگاه پرکن، جت پرینتر، دستگاه لیبل چسبان یا شرینک لیبل، دستگاه شرینک پک و سایر ملزومات بسته بندی و انتقال محصول
5 11 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x